top of page

בלוג כתבות

7 נקודות לשיפור קשיחות מנטלית

עודכן: 7 באוק׳ 2018

כמה פעמים שאלת את עצמך מה מפריד בין שחייני צמרת לבין שאר השחיינים בבריכה?


נכתב על ידי: Oliver Poirier-Leroy , SwimSwam, 27.11.2014

כמה פעמים שאלת את עצמך מה מפריד בין שחייני צמרת לבין שאר השחיינים בבריכה? ברור שלגנטיקה יש חלק משמעותי. גם לתנאים הסביבתיים ולקבוצת התמיכה שמקיפה את השחיין יש חלק חשוב. אך הגורם המרכזי שמפריד את שחייני הצמרת ששאר השחיינים בבריכה הוא החוסן המנטאלי. במילים אחרות - הקשיחות המנטאלית. במשאל שהתקיים בין מאמני אניברסיטאות בארצות הברית , 83% ענו שקשיחות מנטאלית הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר להצלחת השחיין.

להלן 7 נקודות אשר יעזרו לכם להישאר ממוקדים על בסיס יומי:

1. תתמקד בשחייה שלך והתעלם ממה שהאחרים עושים. שחייה במהותה הוא ספורט תחרותי ולכן טבעי שבמהלך האימון ימצא את עצמו השחיין עסוק במה השחיינים האחרים עושים. אבל, יש בעיתיות כאשר השחיין מקדיש יותר מדי תשומת לב לעיסוקים של האחרים, וגרוע מכך, מאפשר לשחיין אחר להכתיב לו את איכות האימון. לעולם לא אשכח את תחושת הדיכאון שעברה במוחי כאשר המאמן סיפר לקבוצה על נער עלום שם בן 15, ששמו הוא איאן ת'ורפ, שריסק מספר שיאי עולם. לשמוע על מישהו כל כך צעיר ששוחה כל כך מהר היה עבורי כל דבר חוץ מתמריץ. זה עורר אצלי את השאלה "איפה אני נמצא ביחס אליו". לקח לי בערך חצי חימום להפסיק עם הרחמים העצמיים ולזכור שאני לא יכול לשלוט במה שמישהו אחר עושה בצידו השני של כדור הארץ.

2. התאושש מהר ככל האפשר מכישלונות. כולם מבינים שלא ניתן לשמור מידי יום ביומו על רמת אימון גבוהה. לאורך העונה תהיה לך סידרה של אימונים טובים, כמה מהם יהיו אפילו מצוינים ואחרים פחות טובים. באימונים בהם אתה לא ממש מסעיר את מי הבריכה, וכשהתחושה כאילו האימון הוא בזבוז זמן - תשתדל להוציא את המיטב ממצב זה. תנסה לברר האם אתה לומד משהו חדש על עצמך. תנסה לתת לעצמך תשובה הגיוניות מדוע רמת האימון לא הייתה מספקת. אמירה כללית כמו " לא הלך לי היום" או "היה לי יום רע" איננה מספקת מאחר שהיא כללית מידי, איננה עוזרת לך ללמוד על עצמך ולא תעזור לך להגיע בעתיד לרמות תפקוד גבוהות יותר. עליך לברר עם עצמך, בצורה כינה מדוע לא תפקדת היום? מה הפריע לך? ולתת לעצמך תשובות באופן פרטני ככל האפשר.

3. התמקד בדברים החשובים. לחיים יש דרך להסיח את דעתנו. מידי יום ביומו מתרחשים סביבנו אירועים שאיננו יכולים לצפות ואשר מסיתים את תשומת לבנו. יחד עם זאת, יש דברים שאנחנו עושים אשר תורמים לכך שנוריד את עיננו מהמטרה. לפעמים אנחנו נוטים להתמקד בהתנהגות מלודרמטית של חבר לקבוצה, מאפשרים לעצמנו לבזבז זמן ואנרגיה על תופעות שונות שמתרחשות סביבנו, או פשוט מאפשרים למחשבות לנדוד לכל מיני מחוזות בזמן האימון. שחיינים קשוחים מנטאלית נשארים ממוקדי מטרה ואינם מאפשרים לכל הסחות הדעת הפוטנציאליות לעמוד בדרכם עד לאחר שהשלימו את המשימה.

4. תשקיע בכל אימון. שחיינים קשוחים מנטאלית אינם מחפשים תירוצים כדי לברוח מעבודה קשה. הם חשים כאבים, חשים עייפות ומכירים כל תירוץ אפשרי – כמו כולם. למרות זאת הם ממשיכים לעבוד קשה אימון אחר אימון, יום אחר יום, שבוע אחר שבוע מתחילת העונה ועד סופה. גם אם באימון זה או אחר אינם מצליחים לעמוד במשימות, הם שואלים את עצמם – האם עשיתי היום את הטוב ביותר?

5. האם התמודדת כראוי? שחיינים קשוחים מנטאלית לעולם אינם מוותרים. הם פשוט אינם עושים זאת. הם ממשיכים לדרבן את עצמם, לדחוף ולנפץ מחסומים מעבר לנקודה שבה שחיין אחר חושב שהגיע לקצה גבול יכולתו. היכולת לנפץ את המחסום ולדחוף את הגבול מעבר לנקודה שנראית כבלתי אפשרית, מחזקת אצלם את האמונה הפנימית שהם אכן בנויים מנטאלית יותר טוב מהאחרים. אלה חדשות טובות- ככל שתיישם גישה זאת כך תתחיל להאמין שגם אתה בנוי ככה. וככל שתאמין יותר, תגלה שאתה מסוגל לשבור יותר מחסומים. זה יופי של מעגל קסמים. האם היום באימון הפסקת את התרגיל באמצע? האם ויתרת לעצמך למרות שיכולת לתת יותר? אחד ההיבטים המתגמלים ביותר של שחיין קשוח זה להיות מסוגל להמשיך את התרגיל ברמת ביצוע גבוהה הרבה אחרי שמרבית חברי הקבוצה כבר אינם מתפקדים.

6. האם אתה מאמין בתהליך? למרות שהמטרה הסופית עדיין רחוקה, חשוב שתאמין ביכולות שלך, באימונים שלך, ובתכנית שנקבעה לך על ידי המאמן. אתה מבין שלמרות שלא כל צעד שתעשה הוא תמיד מושלם, הכיוון הכללי בו אתה הולך הוא הנכון. ואולי החשוב מכל ...

7. על מה להיות אסיר תודה היום?

אולי זה לא נראה כל כך מתאים לרשימה הזאת, אבל קצת הכרת תודה תקח אותך דרך ארוכה. במיוחד באותם בימים, כאשר אנחנו מרגישים כאילו אנחנו צריכים כל גרם של כוח רצון ומוטיבציה בכדי שנצליח לדרבן את עצמנו לעוד אימון ארוך ומתיש.

218 צפיות0 תגובות

留言


bottom of page